Abonamentowa Opieka Medyczna --> kliknij tutaj

Kliknij po więcej informacji

Przedawkowanie witaminy?

 

witaminy_przedawkowanie.
Co pewien czas nasilenie doniesień o "szkodliwości przyjmowania witamin i suplementów".
Skala tego zjawiska i kompleksowość działań nie pozostawiają wątpliwości, że jest to skoordynowane, przemyślane i celowe działania. Kogo?

 

Hm, dobre pytanie ...
Abstrahując od teorii spiskowych (które wszak często okazują się praktyką nie tylko teorią), przyjrzyjmy się temu.
Wprawdzie dość sukcesywnie co jakiś czas pojawiają się tego typu informację, lecz czasem przychodzą okresy, w których ukazywanie się takich wiadomości jest mocno zintensyfikowane i jak na przykład w dniu pisania niniejszego tekstu jest ich kilka w ciągu jednego dnia. Więc dlaczego?

Powód jest prozaiczny (a przynajmniej jeden z nich): w okresy wzmożonego zainteresowania witaminami i suplementami diety (jesień) to najlepszy czas by prać ludziom mózgi w tym zakresie. Skoro w tymże czasie ludzie poszukują więcej informacji o witaminach i są gotowi kupować ich więcej to jest właśnie w takim czasie trzeba im posuwać "wiedzę", która ma budzić wątpliwości co do sensu przyjmowania suplementów diety i skłaniać ich do rezygnacji z zakupu.

A któż jest zainteresowany tym by kupować mniej witamin? - pada często pytanie. No przede wszystkim ci, którzy tracą na tym, że przyjmujesz takowe preparaty. Pomyśl kto traci na tym, ze jesteś bardziej zdrowy, że dzieci ci nie chorują, że nie kupujesz leków, nie odwiedzasz "stosownych specjalistów" ...

No ale przecież artykuły nierzadko powołują się na ... no właśnie na co?

Dla tych, którzy nie siedzą w temacie, manipulacja polegająca na używaniu słów, których znaczenie mało kto rozumie i powoływanie się na czasopisma medyczne, czy jakieś nazwiska lekarzy, bądź to, ze informacja pochodzi z placówki naukowej jest skuteczna dla tych, którzy nie "siedzą" w temacie, nie śledzą sukcesywnie tematu, czyli dla ... większości. Niestety.

Jeśli jednak przypatrzysz się dokładnie temu co jest napisane to:

- powoływanie się na np. Journal of the American Medical Association, a jest to nierzadkie, nic nie wnosi. Pokaż taką informację profesorowi, pracownikowi naukowemu, a w najlepszym wypadku się uśmieje.

- autorzy zwykle nie przywołują żadnych konkretnych badań naukowych na ten temat.

Kwestia podstawowa tutaj to taka, żeby określone zjawisko miało znamiona badania naukowego, to musi spełniać choćby minimalne kryteria jak to, że co najmniej kilka placówek o statusie naukowym musi opublikować wynik badań pokrywające się, lub w wysokim stopniu zbieżne.

- Jeśli więc nawet jakaś placówka opublikuje wyniki badań to ... tylko ich wyniki. W żadnym wypadku nie spełniają one kryteriów aby być uznane za wiarygodne badanie naukowe.

- jeżeli są przywoływane jakieś badania, to wprawdzie podaje się np. na jakiej ilości osób dokonano badań, lecz zwykle nie są podawane ani warunki przeprowadzenia, ani odniesienie do grypy kontrolnej, ani czy to badanie było potwierdzane przez inną placówkę naukową. Jeżeli dotrzesz do samych wyników takich badań nierzadko okazuje się, że niekoniecznie one są zbieżne z tym co usiłuje się imputować w artykule

- często pomija się istotne kwestie, których nie uwzględnianie rzutuje na ogólny wynik.

- czy w artykułach informujących o szkodliwości witamin są przywoływane konkretne badania naukowe i jest podane kiedy i przez kogo przeprowadzone?

- lekarz o nazwisku X twierdzi, że ....

Może sobie twierdzić co chce. Inny może mówić zupełnie co innego, a kolejny jeszcze inaczej. Takie jego prawo (...), ale jego stwierdzenia to tylko OPINIA, natomiast fakty tworzą badania naukowe i praktyka.

- przedawkowanie witaminy. Tutaj mamy co najmniej dwie kwestie:

1. to co wpisuje się w ogólny plan straszenia witamin, czyli im więcej negatywnych informacji tym lepiej (głównie takich, których nie da sprawdzić, albo jest to trudne). Przedawkowanie jest znanym terminem dla większości ludzi i prostym do zrozumienia, więc dla manipulacji bardzo praktycznym i niestety skutecznym

2. nie podaje się (albo celowo, albo w wyniku braku wystarczającej wiedzy) czy przedawkowanie dotyczy witamin syntetycznych, czy naturalnych. Skutki ubocze przy przyjmowaniu witamin syntetycznych są o wiele, ale to o wieeeeeeele bardziej prawdopodobne niż w przypadku naturalnych.

Czy znasz choć jeden przypadek konieczności hospitalizowania człowieka z powodu przedawkowania naturalnych witamin?

Zapewne należałoby zadawać takie pytania autorom artykułowo i wiadomości na temat szkodliwości przyjmowania witamin.

Sam jestem bardzo ciekawy ile znają przypadków konieczności przywracania zdrowia ludziom, którzy przedawkowali witaminy ...

- Częsty sposób manipulacji polega powoływaniu się na nieistniejące autorytety, np. „zdaniem lekarzy”, czyli w domniemaniu to wszyscy lekarze twierdzą, że, np. bardzo łatwo przedawkować witaminy.

Jacy lekarze? Jakich specjalności? W oparciu o co? O jakie dowody, o jakie badania, o jakie wyniki, o jakie doświadczenia?

Podawane są także przy tym liczby ze stwierdzeniami typu „nawet o 16% zwiększa ryzyko śmierci”. Więc po pierwsze straszy się śmiercią i liczbą. Czy 16% to jest aż? To nie ważne, że 16, ważne, że „aż” i że w skojarzeniu ze śmiercią.

Oczywiście żadnych, absolutnie żadnych wiarygodnych danych, na podstawie których jest uprawnione takie twierdzenie nie ma, lub jest manipulacją w rodzaju tych, o których pisze powyżej.

Inne stwierdzenia w rodzaju „przedawkowanie witamin powoduje, że w organizmie odkładają się trujące toksyny”. Nikt nie był w stanie mi wyjaśnić jakie to toksyny się odkładają się w wyniku spożywania witamin. Poza tym: gdzie się kumulują, w jakiej formie, w jakiej postaci, w wyniku jakich procesów metabolicznych, etc. Na to zwykle nie ma żadnej argumentacji, opisów, ani jakichkolwiek wiarygodnych danych.

Pod takimi artykułami często nikt się nie podpisuje (?), lub jest umieszczone: „Redakcja”, czy jakieś inicjały. Niewielu jest chętnych do firmowania swoim nazwiskiem takich tekstów. W dodatku treści takie są rozpowszechniane przez przeróżne agencje, oraz są udostępniane różnym „portalom” (np. dla kobiet, czy o zdrowiu) i znajdują się w tej samej postaci w wielu miejscach w sieci, co jest oczywiście zabiegiem pożądanym przez tych, którzy są nie zainteresowani ludzkim zdrowiem, bo upowszechnia się to co chcą aby się upowszechniało. Wszak kłamstwo powtórzone sto razy staje się prawdą ...

Często także spotyka się wypowiedzi dietetyków, czy może „dietetyków”, którzy starają się utwierdzić czytelników w przekonaniu, że naturalne witaminy zawarte w owocach i warzywach są bardzo trudne do przedawkowania i oczywiście trudno odmówić słuszności temu twierdzeniu. Jednakże zaraz potem pada stwierdzenie, że sztuczne witaminy to oczywiście łatwo przedawkować. To oczywiście też może być prawdziwe, lecz wcale nie takie oczywiste i rzadko spotykane.

O co więc chodzi? O kompletną nieznajomość rynku suplementów diety. Kto jak kto, lecz dietetyk powinien na ten temat wiedzieć sporo, a tymczasem ich wypowiedzi, czy artykuły dotyczą niemal wyłącznie witamin syntetycznych., tak jakby suplementy diety w postaci koncentratów roślinnych w ogóle nie istniały. Tymczasem jest to miliardowy rynek i całkowite pomijanie ich we wszelkich wypowiedziach to przejaw albo ignorancji, albo celowego, z premedytacją pomijania istnienia suplementów naturalnych, aby przypadkiem więcej ludzi się nie dowiedziało, że te najlepsze, najskuteczniejsze to właśnie suplementy i witaminy naturalne, w szczególności pod postacią koncentratów roślinnych. Nawet jeśli mówi się o naturalnych suplementach diety, to zwykle nie ma informacji o tym, czym się różnią naturalne suplementy diety , od syntetycznych witamin, bo ... się ich nie używa, nie rekomenduje, nie widzi więc efektów stosowania więc co niby można o nich mówić, czy pisać? Chyba, że jakieś teorie, jak w wielu innych przypadkach ...

BTW. Prawie wszystkie witaminy, a szczególnie tzw. multiwitaminy reklamowane w mainstreamowych mediach to preparaty głównie syntetyczne. Jeśli więc jednak mimo wszystko obawiasz się przedawkowania witamin to w pierwszej kolejności trzymaj się z daleka od tych preparatów, które pokazują telewizorni, o których słyszysz w radio i których agresywne reklamy widzisz w Internecie.

Zdarza się, że ci, którzy chcą uwypuklić rzekomą szkodliwość przyjmowania witamin powołują się na konkretne badania, lecz często jest to jest tak przedstawione, że nie da się sprawdzić w bazie informacji naukowej, lub po prostu robi to samo co w przypadku badań nasion GMO, czyli tworzy raport wykorzystując tylko niektóre informacje z wniosków badań. Oczywiście takie, które (wyrwane z kontekstu) stwierdzają choćby niejednoznacznie to chce się udowodnić, choćby nawet kompleksowe wnioski z danego badania były zupełnie inne.

Nie twierdzę, ze nie da się przedawkować witamin, nawet naturalnych. Twierdzę, że jest to zjawisko marginalne, rzadko spotykanie w praktyce, a perfidnie wykorzystywane propagandowo do tego by zniechęcać ludzi do dostarczania organizmowi składników, które są mu niezbędne, a których brakuje w diecie współczesnego człowieka i w konsekwencji doprowadzać do problemów zdrowotnych, na których da się (dużo) zarabiać. Iście szatański plan i działanie ...

Poddajesz się mu?

 

Jeśli uważasz, że artykuł jest wartościowy kliknij poniżej Lubię to.

 

 

Bezpłatny magazyn

Zaprenumeruj nasz internetowy magazyn Postaw Na Zdrowie, aby otrzymać dostęp do unikalnych informacji, min:

- czego nie mówi ci twój lekarz ...
- jak inwestować w zdrowie swoich dzieci
- jakie witaminy i minerały są dobre
- zdrowe odżywanie, jak wzmocnić układ odpornościowy
- jak wspomagać leczenie medycyny akademickiej
- niedostępne publicznie nagrania z zamkniętych wykładów wybitnych specjalistów medycyny naturalnej, dietetyki, biochemii. Otrzymasz także dodatkowe bonusy i uprawnienia dostępne tylko dla prenumeratorów

* Specjalnie dla prenumeratorów unikalny audiobook ekspertów o zdrowiu

 
Zamiast antybiotyków

naturalne antybiotyki


Na Facebooku

Inwestuj w swoje zdrowie

Najgorsza inwestycja zdrowotna to kupić gazetę za 2 zł. i stosować się do zawartych tam "rad". Zobacz jaka jest najlepsza inwestycja w zdrowie swoje i swoich najbliższych

Tagi dla strony

witaminy dla kobiet w ciąży , zdrowie , lewoskrętna witamina c, analiza pierwiastkowa włosów, zdrowie dziecka, zdrowie medycyna, zdrowe odżywianie , diety, medycyna naturalna, alergia , promocja zdrowia zdrowie kobiety najlepsze witaminy witamina c naturalne profilaktyka zdrowotna analiza pierwiastkowa

Copyright © 2006-2014 PostawNaZdrowie.pl
stat4u